Veganska prehrana in veganstvo na sploh sta vse bolj priljubljena. Gre pravzaprav za poseben življenjski slog in za način prehranjevanja, ki temelji na izogibanju vsem živalskim proizvodom. To pomeni, da se vegani izogibajo mesu, mlečnim izdelkom, ribam, jajcem, medu in še drugim izdelkom, ki izvirajo iz živali.
Obenem pa veganstvo zelo pogosto zavrača še uporabo živalskih proizvodov na drugih področjih življenja, kot so obutev, oblačila in ne nazadnje tudi kozmetika.
Veganska prehrana se osredotoča predvsem na rastlinske vire hrane, kot so zelenjava, sadje, stročnice, semena, oreščki, žita, tofu in še drugi rastlinski proteini. Vegani uživajo alternative mleku, kot so mandljevo mleko, ovseno mleko. Prav tako uporabljajo različne nadomestke za jajca.
Pogosto veganski stil življenja izhaja iz moralnih razlogov oziroma prepričanj. Vegani namreč verjamejo, da imajo živali pravico do življenja pa tudi svobode, zato nasprotujejo njihovemu izkoriščanju v prehrani, kmetijstvu in v drugih industrijah. Takšen stil življenja ima tudi močan okoljski motiv. Proizvodnja hrane iz rastlinskih virov ima namreč navadno manjši vpliv na okolje kot pa ga ima živinoreja.
Veganska prehrana je lahko zelo zdrava, seveda pod pogojem, da je pravilno sestavljena. Uživanje rastlinske hrane namreč prinaša številne koristi za zdravje, kot so na primer manjše tveganje za različne bolezni, boljši nadzor nad telesno težo. Vegani zelo pogosto uživajo več vlaknin, več vitaminov in mineralov ter več manj nasičenih maščob.
Kljub omenjenemu pa je torej pri veganskem prehranjevanju ključnega pomena seveda to, da se primerno poskrbi za nekaj ključnih hranil, kot so kalcij, omega 3 maščobne kisline, vitamin D. Vse omenjeno je namreč potrebno pridobiti iz rastlinskih virov ali pa kakovostnih prehranskih dopolnil.
Sicer pa veganstvo velja tudi za del precej širše kulture. Spodbuja ozaveščanje o pravicah živali, o trajnosti pa tudi o zdravju. Ob tem so vegani zelo pogosto aktivni, in sicer v najrazličnejših organizacijah, ki se borijo za pravice živali. Druge ljudi izobražujejo o vplivih industrije hrane ter spodbujajo druge, da preidejo na rastlinsko prehrano.
In kako je z veganstvom v praksi? Na trgu je vse več izdelkov, ki so namenjeni predvsem veganom. Na voljo so na primer rastlinski nadomestki za meso, mlečne alternative, veganske sladkarije, kruh in ne nazadnje celo veganske različice klasičnih jedi, kot so veganske pice.